Budżet planuje i śledzi przychody i wydatki w określonym czasie. Firmy i rządy polegają na budżetach w celu śledzenia przychodów i wydatków, ale Ty możesz być najbardziej zaznajomiony z budżetem jako narzędziem do zarządzania swoimi finansami.
Istnieją różne rodzaje systemów i metod budżetowych. Jeśli zastanawiasz się, jak rozpocząć planować budżet lub dlaczego jest to niezbędne, ten przewodnik może Ci pomóc.
- Budżet to plan zarządzania dochodami i wydatkami w określonym czasie.
- Istnieją różne rodzaje budżetów, które można wykorzystać do zarządzania swoimi pieniędzmi.
- Budżet może pomóc Ci śledzić wydatki i żyć w granicach swoich możliwości.
- Tworząc budżet, wybierz metodę lub system budżetowania, który będzie dla Ciebie najlepszy.
Rodzaje budżetów
W swojej najprostszej formie, budżet planuje i porównuje przychody i wydatki w określonym czasie. Budżet wymaga odejmowania wydatków od dochodów. Zostają nam pieniądze to oznacza, że mamy nadwyżkę. Jeśli koszty przekraczają dochody, mamy deficyt. Wydatki i dochody są równe? Mamy do czynienia ze zrównoważonym budżetem.
Budżety osobiste to budżety, które tworzą zwykli ludzie, aby zarządzać swoimi dochodami i wydatkami. Są one zazwyczaj mniej skomplikowane niż budżety korporacyjne lub rządowe, z mniejszą liczbą wydatków do śledzenia. Różne podejścia do budżetu mogą być najlepsze dla różnych osób.
Budżetowanie zerowe
Budżetowanie zerowe polega na uwzględnieniu w budżecie dochodów do ostatniego grosza. Celem jest, aby każdy grosz miał swoje zadanie, tak aby nie było żadnych zmarnowanych lub pozostawionych pieniędzy. Firmy, rządy i inne organizacje również mogą korzystać z tej metody budżetowania.
Budżetowanie kopertowe
Budżetowanie kopertowe polega na przypisaniu określonych kategorii budżetowych do poszczególnych kopert. Każda koperta jest wypełniona kwotą przeznaczoną na daną kategorię budżetową. Gdy wydasz całą gotówkę z koperty, nie możesz wydać nic innego z tej kategorii w danym miesiącu.
Budżetowanie procentowe
Budżetowanie procentowe polega na przydzielaniu pieniędzy do różnych przedziałów. Na przykład, możesz przeznaczyć 50% swoich dochodów na potrzeby, 30% na zachcianki, a 20% na oszczędności i spłatę długu.
Budżet może być również elastyczny i zawsze można wymyślić własne „zasady” budżetowania. Na przykład, możesz zdecydować, że chcesz przeznaczyć od 3% do 10% swojego dochodu netto na cele charytatywne.

Budżet – plusy i minusy
Plusy
- Daje kontrolę nad wydatkami i oszczędnościami
- Pomaga śledzić wydatki
- Może zmniejszyć stres finansowy
Minusy
- Budżet może wydawać się restrykcyjny
- Wymagają zaangażowania
- Zależy od kontroli impulsów
Zalety
- Daje kontrolę nad wydatkami i oszczędzaniem: Możesz zdecydować, które kategorie budżetowe uwzględnić i ile wydać w każdej z nich. Ponadto, jeśli zobowiążesz się do oszczędzania na konkretnym koncie oszczędnościowym, możesz wyrobić w sobie nawyk regularnego oszczędzania.
- Pomaga śledzić wydatki: Jeśli zmagasz się z nadmiernymi wydatkami, budżet pozwala na śledzenie, na co idą Twoje pieniądze, dzięki czemu możesz zidentyfikować potencjalnie szkodliwe nawyki wydatkowania i ograniczyć niepotrzebne wydatki.
- Zmniejsza stres finansowy: Budżet może zmniejszyć stres, oferując narzędzie do planowania i budowania oszczędności awaryjnych, co jest dodatkowym spokojem, gdy pojawia się niespodziewany wydatek.
Wady
- Uczucie ograniczenia: Jednym z najistotniejszych problemów związanych z budżetem, z jakimi boryka się wiele osób, jest poczucie, że w jakiś sposób ograniczasz siebie. Przeciwdziałaj temu poprzez uwzględnienie w budżecie miejsca na „pieniądze na zabawę”, aby nie czuć się pozbawionym.
- Wymaga zaangażowania: Budżety mogą pomóc ci uzyskać kontrolę nad finansami – ale tylko wtedy, gdy będziesz trzymać się planu, który stworzyłeś. Jeśli nie jesteś zaangażowany w swój budżet, możesz nie czerpać korzyści z budżetowania.
- Zależy od kontroli impulsów: Jeśli jesteś przyzwyczajony do wydawania pieniędzy, kiedy tylko chcesz, być może będziesz musiał nauczyć się nowych nawyków wokół sprawdzania budżetu przed wyjściem z przyjaciółmi.
Jak zacząć z budżetem i jak się go trzymać?
Rozpoczęcie prowadzenia budżetu jest stosunkowo proste. Podstawowy proces tworzenia budżetu wygląda następująco:
- Dodaj miesięczne dochody, których spodziewasz się ze wszystkich źródeł
- Skategoryzuj i dodaj miesięczne wydatki, które spodziewasz się ponieść
- Odejmij wydatki od dochodów
Sporządzenie budżetu to pierwszy krok, trzymanie się go to drugi krok, który może wymagać od Ciebie:
- Regularnego śledzenia wydatków
- Sprawdź proste sposoby na oszczędzanie pieniędzy.
- Płać gotówką, jeśli masz ochotę na nadmierne wydatki kartą debetową lub kredytową
- Przeprowadzaj cotygodniowe kontrole budżetu, aby upewnić się, że jesteś na dobrej drodze do realizacji celów budżetowych
- Raz w miesiącu przeanalizuj swój budżet, aby sprawdzić, czy zmieniły się Twoje dochody lub wydatki
- Daj sobie małą nagrodę za trzymanie się budżetu w danym miesiącu
Jeśli masz problemy z trzymaniem się budżetu, zastanów się nad partnerem, który będzie Cię zachęcał, doradzał i motywował do przestrzegania planu budżetowego.