Rodzaje inflacji i ich wyjaśnienie

Inflacja ma miejsce, gdy ceny rosną w całej gospodarce. Towary i usługi, takie jak żywność, gaz, czynsz i odzież, są zazwyczaj tymi, w których ludzie najbardziej odczuwają inflację.

Ceny mogą jednak zmieniać się z różnych powodów, w różny sposób i w różnym tempie. Ceny mogą się zmienić, ponieważ na dany towar lub usługę jest większy popyt lub nastąpił znaczny wpływ na podaż. Większe wstrząsy w gospodarce, takie jak krach na giełdzie, pandemia czy wojna, również mogą mieć wpływ na ceny.

Każdy przypadek inflacji jest inny. Jednak ogólną zasadę można zrozumieć, patrząc na trzy kluczowe cechy sił inflacyjnych: tempo, przyczynę i sposób pomiaru.

Najważniejsze informacje o inflacji

  • Inflacja opisuje sytuację, w której ceny w całej gospodarce rosną, gdzie koszt towarów, usług i surowców wzrasta.
  • Inflacja może mieć różne tempo, od pełzającej inflacji na poziomie 1% rocznie do hiperinflacji, jaką zaobserwowano w Niemczech w latach 30-tych XX wieku.
  • Inflacja ma różne przyczyny i może wystąpić na wiele różnych sposobów.
  • Inflację można również mierzyć na różne sposoby: patrząc na standardowe ceny, które płacą konsumenci, lub biorąc pod uwagę ceny poszczególnych towarów.

Inflacja według tempa

Tempo inflacji może być bardzo różne. W niektórych przypadkach ceny rosną o rozsądne 2% rocznie, co zachęca osoby do inwestowania swoich pieniędzy w celu utrzymania ich wartości. W innych przypadkach, inflacja może nastąpić katastrofalnie szybko, a nawet cofnąć się.

Inflacja pełzająca

Inflacja pełzająca, czyli łagodna, występuje wtedy, gdy ceny rosną powoli. Gdy ceny rosną o 2% lub mniej, wpływa to korzystnie na wzrost gospodarczy. Ten rodzaj łagodnej inflacji sprawia, że konsumenci oczekują, że ceny będą nadal rosły, co zwiększa popyt. Konsumenci kupują teraz, aby uniknąć wyższych cen w przyszłości, a więc łagodna inflacja napędza ekspansję gospodarczą. Z tego powodu ustala się 2% jako docelową stopę inflacji.

Inflacja krocząca

Ten rodzaj inflacji jest szybszy niż inflacja pełzająca, ale nie tak szybki jak galopująca czy hiperinflacja. Jest ona szkodliwa dla gospodarki, ponieważ zbyt szybko podgrzewa wzrost gospodarczy. Ludzie zaczynają kupować więcej niż potrzebują, aby uniknąć jutrzejszych, znacznie wyższych cen. To wzmożone kupowanie jeszcze bardziej napędza popyt, a dostawcy często nie są w stanie za nim nadążyć. Co ważniejsze, nie nadążają za tym również płace większości ludzi. W rezultacie możesz zostać pozbawiony wspólnych towarów i usług.

Galopująca inflacja

Kiedy inflacja wzrasta do 10% lub więcej, może być bardzo szkodliwa dla gospodarki. Pieniądze tracą wartość tak szybko, że dochody firm i pracowników nie nadążają za kosztami i cenami. Z kolei inwestorzy zagraniczni unikają kraju, w którym to się dzieje, pozbawiając go potrzebnego kapitału. Gospodarka staje się niestabilna, a przywódcy państw tracą wiarygodność. Z tego powodu unikanie galopującej inflacji jest kluczowym celem wielu banków centralnych.

Hiperinflacja

Hiperinflacja występuje wtedy, gdy ceny wzrastają o ponad 50% miesięcznie. Jest to bardzo rzadkie zjawisko. W rzeczywistości większość przykładów hiperinflacji ma miejsce, gdy rządy drukują pieniądze, aby zapłacić za wojny. Jednym z najbardziej ekstremalnych przykładów są Węgry, gdzie w 1945 roku ceny podwajały się co 15 godzin. Wenezuela walczy z hiperinflacją od początku 2010 roku.

Deflacja

Inflacja może również przejść w stan odwrotny; jest to sytuacja, w której ceny spadają. Może się to zdarzyć na przykład wtedy, gdy pęknie bańka na rynku aktywów. Jest to znane jako deflacja. Kiedy deflacja już się zacznie, trudniej ją zatrzymać niż inflację. Może być szkodliwa dla gospodarki, ponieważ ludzie będą odkładać zakupy w oczekiwaniu na niższe ceny.

rodzaje inflacji

Inflacja według przyczyn

Inflacja może być spowodowana przez wiele różnych czynników. Jeśli rząd drukuje dużo pieniędzy, aby spłacić swoje długi, jak to miało miejsce w Niemczech w latach 30-tych, może to prowadzić do powszechnego spadku wartości pieniądza, co prowadzi do inflacji. W innych przypadkach przyczyny inflacji nie są tak dobrze zdefiniowane.

Inflacja popytowa i kosztowa

W ekonomii można wyróżnić dwa rodzaje inflacji: inflację popytową i inflację kosztową.

Inflacja popytowa występuje wtedy, gdy zapotrzebowanie na dobra i usługi jest wyższe niż dostępne możliwości ich zaspokojenia. To powoduje, że produkt lub usługa, na które jest popyt, staje się droższa.

Inflacja kosztowa występuje wtedy, gdy produkcja dóbr lub świadczenie usług staje się droższe. Może to być spowodowane szybko rosnącymi płacami lub kosztami materiałów.

Inflacja płacowa

W innych przypadkach wzrost płac może spowodować wzrost cen w całej gospodarce. W takim przypadku firmy muszą płacić swoim pracownikom więcej i często przenoszą te podwyżki na konsumentów, co powoduje inflację cen towarów i usług.

Inflacja płacowa występuje wtedy, gdy płace pracowników rosną szybciej niż koszty utrzymania. Może się to zdarzyć w przypadku niedoboru pracowników lub w innych sytuacjach, w których płace szybko rosną.

Stagflacja

Stagflacja występuje wtedy, gdy wzrost gospodarczy stoi w miejscu, ale ceny nadal rosną.

Ta kombinacja wydaje się sprzeczna, ale zdarzyła się w latach 70-tych, kiedy Stany Zjednoczone porzuciły standard złota. Kiedy wartość dolara przestała być powiązana ze złotem, gwałtownie spadła. W tym samym czasie cena złota poszybowała w górę. Stagflacja skończyła się dopiero wtedy, gdy prezes Rezerwy Federalnej Paul Volcker podniósł stopę do poziomu dwucyfrowego.

Miary inflacji

Tak jak inflacja może przebiegać w różnym tempie i mieć różne przyczyny, tak samo może być mierzona na różne sposoby.

Inflacja podstawowa

Wskaźnik inflacji bazowej mierzy wzrost cen wszystkiego poza żywnością i energią. Dzieje się tak dlatego, że ceny żywności i gazu mają tendencję do bycia bardzo zmiennymi, a uwzględnienie ich w pomiarach inflacji może dać niedokładny obraz tego, jak ceny zmieniają się w gospodarce.

Inflacja majątkowa

Inflacja aktywów również odnosi się do wzrostu cen, ale w bardziej ograniczony sposób. Zamiast wzrostu cen w szerokim zakresie dóbr, inflacja aktywów odnosi się do wzrostu ceny konkretnego składnika aktywów. Przykłady aktywów, które mogą podlegać inflacji to mieszkania, ropa naftowa i złoto.

opis inflacji

Shrinkflacja

Bardziej nieoficjalną miarą inflacji jest shrinkflacja. Kurcząca się inflacja odnosi się do zmniejszenia zawartości opakowania w wyniku wysokiej inflacji.

Producenci, zamiast podnosić cenę, dostarczają mniej produktu w każdym opakowaniu. Oznacza to, że w dłuższej perspektywie płacisz więcej, ponieważ otrzymujesz mniej produktu, podczas gdy producenci oszczędzają na kosztach dostaw.

Aby stwierdzić, czy produkt, który chcesz kupić, doświadcza kurczącej się inflacji, porównaj jego cenę i rozmiar w czasie.