Rodzaje oszustw bankowych

Istnieje wiele różnych rodzajów oszustw bankowych. Niektóre z najbardziej powszechnych rodzajów oszustw to oszustwa dotyczące czeków, kart debetowych i kredytowych oraz skrytek depozytowych, ale istnieje wiele dodatkowych rodzajów oszustw bankowych zarówno w ramach tych podstawowych kategorii, jak i poza nimi. Oto bliższe spojrzenie na niektóre z bardziej nietypowych rodzajów oszustw bankowych, z którymi mamy do czynienia. Zanim zaczniesz – przeczytaj jak działają banki.

Oszustwa związane z przelewami bankowymi

Oszustwa związane z przelewami bankowymi obejmują wszystkie przypadki oszustw związanych z przelewami bankowymi lub internetem. W niektórych przypadkach oszuści kradną nazwę użytkownika i hasło klienta banku, a następnie przesyłają pieniądze do siebie. Na przykład, gdy napastnik ukradł dane logowania firmy w USA, udało mu się ukraść 440 000 dolarów w przelewach bankowych.

Często jednak w przypadku tego typu oszustw, oszust przekonuje ofiarę do przekazania jej pieniędzy. Na przykład, w przypadku aż nazbyt popularnego oszustwa typu „secret shopper”, oszust przekonuje osobę, że została zatrudniona jako „secret shopper” w firmie zajmującej się przelewami bankowymi lub w banku. Oszust kieruje ofiarę do przekazania pewnych funduszy za pośrednictwem tej instytucji. Ofiara wierzy, że jeśli to zrobi, otrzyma wynagrodzenie za wysłane fundusze i za swoją pracę jako „secret shopper”. Jednak po przelaniu środków druga strona znika, a ofiara nigdy nie odzyskuje swoich pieniędzy.

Oszustwa phishingowe

Phishing polega na tym, że oszust wykorzystuje pocztę elektroniczną, SMS-y, rozmowy telefoniczne lub inne metody, aby uzyskać dane bankowe ofiary. Ten rodzaj oszustwa często pokrywa się z innymi rodzajami oszustw. Na przykład oszuści często wykorzystują wiadomości elektroniczne typu phishing, aby uzyskać od swoich ofiar dane konta bankowego, co umożliwia im popełnienie oszustwa.

Nieuczciwi traderzy

Jeśli prowadzisz bank inwestycyjny, prawdopodobnie masz wśród swoich pracowników traderów i w tej sytuacji musisz zapewnić sobie ochronę przed nieuczciwymi traderami. Są to traderzy, którzy angażują się w nieautoryzowane transakcje i manipulują systemem, aby wyglądało na to, że ich działania handlowe generują dla banku więcej pieniędzy niż w rzeczywistości.

Oszustwa związane z wystawianiem faktur

Chociaż ten rodzaj oszustwa bankowego jest stosunkowo rzadki, to jednak należy zdawać sobie sprawę z ryzyka. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku oszustwa polegającego na dyskontowaniu rachunków oszust otwiera w banku konto biznesowe. Następnie „właściciel firmy” przekonuje bank do rozpoczęcia pobierania rachunków od klientów firmy. Tak zwani klienci są częścią oszustwa, więc zawsze płacą rachunki. Po pewnym czasie instytucja finansowa daje się zwieść fałszywemu poczuciu bezpieczeństwa co do tego klienta. W końcu klient prosi bank o zaliczenie rachunków z góry. Kiedy bank to robi, oszust zabiera wszystkie pieniądze i ucieka, a bank nigdy nie odzyskuje tych środków.

Oszustwa bankomatowe

Oszustwo bankomatowe obejmuje wszystko, od przeprogramowania maszyny do zainstalowania skimmera w celu kradzieży danych karty. Jednak może to również obejmować dokonywanie oszukańczych wpłat poprzez deponowanie pustych kopert. Zawsze warto dokładnie sprawdzić bankomat aby nie zostać oszukanym. Gdy nasz bankomat wydaje się podejrzany, najlepiej pójść do innego i zgłosić informacje do banku.

Pranie pieniędzy

Pranie pieniędzy polega na tym, że przestępcy wpłacają do banku nieuczciwie uzyskane kwoty pieniężne. Zazwyczaj starają się, aby fundusze wyglądały tak, jakby pochodziły z legalnego źródła. Na przykład, jeśli ktoś sprzedaje narkotyki, może próbować udawać, że gotówka pochodzi z firmy i wpłacić fundusze na konto tej firmy. Zgodnie z prawem, jesteś zobowiązany do zgłaszania przypadków podejrzenia prania pieniędzy, a zaniechanie tego może postawić Twoją instytucję finansową w niepewnej sytuacji.

jakie są oszustwa bankowe

Oszustwa księgowe

Oszustwa księgowe mają przede wszystkim wpływ na udzielanie kredytów przez firmy. Firmy, które dopuszczają się oszustw księgowych, „fałszują księgi”, aby na papierze wyglądały na bardziej dochodowe niż w rzeczywistości. Na podstawie tych fałszywych oświadczeń banki udzielają tym firmom pożyczek, ale ostatecznie, ponieważ firmy są niewypłacalne, nie mogą spłacić pożyczek. Wtedy banki zostają ze stratą.

Oszustwo kredytowe

Oszustwo księgowe może prowadzić do oszustwa kredytowego, ale ten rodzaj oszustwa nie ogranicza się tylko do firm przedstawiających fałszywe informacje we wnioskach kredytowych. Gdy osoby fizyczne przedstawiają fałszywe informacje w celu uzyskania pożyczki, jest to również oszustwo kredytowe. Podobnie, jeśli złodziej kradnie czyjąś tożsamość i składa wniosek o pożyczkę na swoje nazwisko, jest to kolejny rodzaj oszustwa kredytowego. Dodatkowo, jeśli ktoś ma linię kredytową i oszust wyciąga z niej fundusze, to również należy do tej kategorii.