Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to karta, która pozwala na pożyczenie pieniędzy w celu zapłacenia za towary i usługi z obietnicą, że w przyszłości spłacisz dostawcy karty to, co jesteś winien, zazwyczaj z dodanymi odsetkami. 

Dostawcy kart kredytowych ustalają limit kwoty, jaką można pożyczyć, oraz ustalają stałe zasady spłaty zadłużenia – zazwyczaj jest to minimalna kwota każdego miesiąca. 

Jeśli nie spłacasz co miesiąc zaległości, możesz narazić się na wysokie odsetki. Jednak niektóre karty oferują 0% stopy procentowej w pierwszych miesiącach dla nowych klientów – aby przyciągnąć nowych użytkowników.

Poza dokonywaniem zakupów, karty kredytowe mają też inne zalety. Można je wykorzystać do konsolidacji długów, zdobycia nagród i zwrotu gotówki, a nawet do podniesienia swojej oceny kredytowej, co może pomóc w zaciąganiu kredytów w przyszłości.

Karty kredytowe są wydawane przez bank, towarzystwo budowlane lub innego rodzaju kredytodawcę i zazwyczaj są wysyłane pocztą w postaci plastikowych kart, które mieszczą się w portfelu lub torebce. Coraz częściej ludzie trzymają je w „cyfrowych portfelach”, umożliwiających dokonywanie płatności za pomocą smartfonu. 

Jakie są korzyści z kart kredytowych?

Zakupy w nagłych wypadkach. Karty kredytowe mogą być szczególnie przydatne, jeśli musisz dokonać niespodziewanej płatności, a nie będziesz miał funduszy do dnia wypłaty. Na przykład, Twój piec zepsuł się zimą i musisz go natychmiast naprawić. Możesz umieścić rachunek na karcie kredytowej, a następnie spłacić go później.

Rozłóż koszty zakupu – niektóre karty kredytowe mają oferty wstępne, w których przez pierwsze kilka miesięcy nie płacisz żadnych odsetek od pożyczonej kwoty. Dzięki temu można dokonać kosztownego zakupu z góry, a następnie rozłożyć koszty spłaty na kolejne miesiące. Ważne jest jednak, aby spłacić wszystkie zobowiązania wobec karty do czasu zakończenia okresu bez odsetkowego. Dzieje się tak dlatego, że po upływie wstępnej stopy 0% oprocentowanie skoczy do znacznie wyższej stopy standardowej.

Niektóre karty kredytowe pozwalają na gromadzenie nagród lub punktów lojalnościowych przy każdym zakupie. Jeśli co miesiąc spłacasz w całości swoje saldo, karta kredytowa z nagrodami może być sprytnym sposobem na to, by plastik działał na Twoją korzyść.

Budowanie wyniku kredytowego – jeśli Twoja ocena kredytowa jest niska, może być trudno uzyskać kredyt. Może się zdarzyć, że w przeszłości nie spłacałeś rat, a może nigdy nie zaciągałeś pożyczek, nie masz śladu finansowego ani historii kredytowej. Karta kredytowa to karta, która pozwala pożyczać niewielkie kwoty i budować swoją ocenę kredytową w czasie. Używana w sposób odpowiedzialny, może pomóc poprawić Twoją ocenę kredytową i uzyskać lepsze oferty kredytowe w przyszłości.

karty kredytowe

Karta kredytowa a karta debetowa

Główna różnica między kartą kredytową a debetową polega na tym, że w przypadku karty kredytowej, gdy dokonujesz wydatków, pożyczasz pieniądze od operatora karty. Pieniądze pozostają jako dług na karcie do momentu ich spłacenia.

W przeciwieństwie do tego, karta debetowa pozwala na wydawanie własnych pieniędzy bezpośrednio z konta bankowego. Jeśli jednak posiadasz kredyt w rachunku bieżącym, to również efektywnie pożyczasz od banku, gdy przekraczasz limit.