Co to są oszustwa kredytowe?

Oszustwa kredytowe to przestępcze wykorzystanie danych osobowych innej osoby, jak również jej zdolności kredytowej, w celu pożyczenia pieniędzy lub użycia kart kredytowych do zakupu towarów lub usług bez zamiaru spłaty zadłużenia.

Oszustwo dotyczące kart kredytowych jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem kradzieży tożsamości.

Osoba, której kredyt został przywłaszczony, zazwyczaj kończy się niespłaconym długiem w swoim imieniu. Chociaż ostatecznie można to uporządkować, proces wymaga czasu i wysiłku, a także może spowodować, że punktacja kredytowa tymczasowo ucierpi i utrudni zdolność osoby do uzyskania nowego kredytu przez pewien czas.

Rodzaje oszustw kredytowych

Istnieje co najmniej 20 różnych rodzajów oszustw kredytowych. Wszystkie są formami kradzieży tożsamości, wyróżniającymi się pewną kombinacją:

 • Rodzaj informacji osobistych użytych do przejęcia tożsamości ofiary. Skradzione karty kredytowe, numery kont, nazwy użytkowników i hasła oraz numery ubezpieczenia społecznego to jedne z wielu danych osobowych, które mogą zostać wykorzystane do popełnienia oszustwa kredytowego.
 • Sposoby kradzieży informacji osobistych. Przestępcy mogą wejść w posiadanie Twoich danych osobowych na wiele sposobów, w tym poprzez oszustwa phishingowe prowadzone przez telefon, pocztę elektroniczną lub media społecznościowe; skimming danych kart kredytowych za pomocą fałszywych czytników kart; kopiowanie haseł, kodów PIN i innych informacji; kradzież prawa jazdy (które może być wykorzystane do żądania aktów urodzenia i innych informacji), poczty lub kart kredytowych; oraz zakup list informacji, które wyciekły w wyniku naruszenia danych.
 • Rodzaj kredytu uzyskanego w wyniku oszustwa. Złodzieje tożsamości stosują różne techniki, aby przejąć kredyt, w tym otwierają nowe pożyczki lub konta kart kredytowych na Twoje nazwisko; przejmują kontrolę nad istniejącymi kontami kart kredytowych (lub bankowymi) poprzez zmianę adresów pocztowych i haseł; udają się na spęd z użyciem skradzionych kart kredytowych lub numerów kont; otwierają jedno lub więcej kont na nazwiska Twoich nieletnich dzieci, które w przeciwnym razie nie miałyby osobistych raportów kredytowych; oraz łączą Twoje nazwisko z danymi kredytowymi innego konsumenta, aby stworzyć fikcyjne „hybrydowe” konto, które kontrolują.

Jak dochodzi do oszustwa kredytowego?

Oszustwo kredytowe ma miejsce, gdy złodzieje wykorzystują dane osobowe należące do jednego lub więcej konsumentów, aby otworzyć pożyczki lub konta kart kredytowych, kupić towary lub usługi, albo zabezpieczyć zaliczki pieniężne – a następnie znikają, nie płacąc ani grosza. Może się to również zdarzyć, gdy oszuści wykorzystują istniejące konta, uzyskując dostęp do informacji o karcie kredytowej i wykorzystując je do dokonania zakupów bez wiedzy lub zgody ofiary.

Konsumenci, firmy i użytkownicy kredytów w ogóle cierpią, ponieważ informacje o konsumentach są narażone na szwank w celu uzyskania korzyści przestępczych. Ponadto kredytodawcy mogą pobierać wyższe opłaty i stopy procentowe, aby pokryć koszty programów zapobiegania oszustwom i zarządzania oszustwami.

Jak uniknąć oszustw kredytowych

Wszechobecność oszustw kredytowych i stale rozwijające się metody, których przestępcy używają do kradzieży danych osobowych, sprawiają, że ochrona informacji kredytowych, w tym numerów kart kredytowych, nazw użytkownika i haseł do kont oraz osobistych danych uwierzytelniających, takich jak numer ubezpieczenia społecznego, ma kluczowe znaczenie.

Środki, które możesz podjąć, aby zabezpieczyć swoje dane, obejmują:

 • Zachowanie sceptycyzmu: Zachowaj ostrożność za każdym razem, gdy zostaniesz poproszony o podanie jakichkolwiek poufnych informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu, wiadomości tekstowej lub komunikatora. Komunikat może wydawać się pochodzić z zaufanego źródła, ale instytucje, z którymi regularnie się kontaktujesz – w tym banki i unie kredytowe, wystawcy kart kredytowych, Urząd Skarbowy i Administracja Ubezpieczeń Społecznych – znają już numery Twoich kont; nie prosiliby Cię o nie, nawet gdyby próbowali zweryfikować Twoją tożsamość. W razie wątpliwości skontaktuj się z daną organizacją telefonicznie lub za pośrednictwem jej konta internetowego, aby sprawdzić, czy komunikacja jest uzasadniona.
 • Bezpieczne przeglądanie stron internetowych: Robiąc zakupy online, upewnij się, że połączenie przeglądarki ze sprzedawcą jest bezpieczne i szyfrowane (szukaj „https” na początku adresu internetowego), a także unikaj korzystania z otwartych publicznych sieci Wi-Fi (tych bez haseł), które złodzieje mogą łatwo monitorować i trollować w poszukiwaniu ważnych danych.
 • Ochrona przed wścibskimi oczami: Zadbaj o osłonę klawiatury podczas wprowadzania kodu PIN do konta, a gdy to możliwe, używaj kart kredytowych z chipami danych, które są trudniejsze do skimmingu niż karty typu swipe-only.
 • Ciszej: Kiedy jesteś w miejscu publicznym, unikaj wypowiadania na głos numerów kont. Na przykład, jeśli zdecydujesz się płacić rachunki przez telefon podczas pobytu w miejscu publicznym, do wprowadzania numerów kont, kodów PIN i innych informacji używaj klawiatury telefonu, a nie komunikatów głosowych. Jeśli masz do czynienia z kimś osobiście, zastanów się, czy jest sposób, abyś sam wprowadził te informacje do systemu, bez wypowiadania ich na głos.

Strzeżenie swoich danych ma kluczowe znaczenie, ale ponieważ przestępcy mogą czasami uzyskać dane osobowe poprzez naruszenia danych na dużą skalę, które dotykają tysięcy konsumentów jednocześnie, ważne jest również, aby stale obserwować oznaki nieautoryzowanej aktywności na swoich kontach kredytowych i innych kontach finansowych:

 • Co miesiąc dokładnie sprawdzaj wyciągi z kart kredytowych. Obserwuj wszystkie swoje konta, nawet te, z których nie korzystasz regularnie. Upewnij się, że rozpoznajesz wszystkie transakcje, a jeśli masz wątpliwości co do którejś z nich, zadzwoń do wystawcy karty, aby dowiedzieć się więcej. Kredytodawcy również mają swój udział w unikaniu oszustw kredytowych i mogą pomóc w sprawdzeniu wszelkich podejrzanych działań na Twoich kontach.
 • Przejrzyj swoje raporty kredytowe pod kątem nieznanych kontroli kredytowych i nowych kont. Jeśli zauważysz jakieś wpisy, których nie rozumiesz, skorzystaj z informacji kontaktowych podanych przy każdym wierzycielu, aby zapytać o to, co się dzieje. Jeśli konta, których nie autoryzowałeś zostały założone na Twoje nazwisko, wierzyciele rozpoczną dochodzenie. Powinieneś także złożyć raport w odpowiednich organizacjach prawniczych i podjąć kroki w celu zabezpieczenia swoich plików kredytowych.
 • Rozważ skorzystanie z usługi monitoringu kredytowego. Serwisy monitorujące mogą powiadomić Cię, gdy pożyczkodawca zażąda kopii Twojego raportu kredytowego lub wyniku kredytowego, albo gdy do Twojej kartoteki kredytowej zostaną dodane nowe rachunki kredytowe lub karty kredytowe.
kradzież kart

Co zrobić, jeśli uważasz, że jesteś ofiarą oszustwa kredytowego?

Jeśli uważasz, że w Twoim imieniu (lub w imieniu Twoich nieletnich dzieci) dokonano nieautoryzowanej operacji kredytowej, ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić to przestępstwo odpowiednim władzom. Jak najszybciej wykonaj następujące czynności:

 • Natychmiast skontaktuj się z danym pożyczkodawcą, aby lepiej opanować sytuację. Jeśli wydaje się, że doszło do oszustwa, należy poinformować pożyczkodawcę o rozpoczęciu dochodzenia i współpracować z nim w razie potrzeby.
 • Natychmiast zgłosić podejrzenie przestępstwa organom ścigania, aby mogły one rozpocząć dochodzenie.
 • Dodanie ostrzeżenia o oszustwach do Twoich raportów kredytowych nakazuje kredytodawcom potwierdzić Twoją tożsamość przed rozpatrzeniem wniosków kredytowych otrzymanych w Twoim imieniu.
 • Zastosowanie zamrożenia bezpieczeństwa w Twoim pliku kredytowym ogranicza dostęp do Twoich informacji kredytowych.

Alerty kredytowe i zamrożenie danych mają różne zalety i wady, dlatego warto je porównać, zanim zdecydujesz, które z nich jest lepsze dla Ciebie.

Oszustwa kredytowe to niefortunne zdarzenie, które dotyka setki tysięcy ludzi każdego roku i powoduje, że zarówno konsumenci, jak i firmy tracą pieniądze. Oszustwa kredytowe to uporczywa uciążliwość, która raczej nie zniknie w najbliższym czasie, ale zabezpieczenie danych osobowych, zachowanie czujności na możliwość nieautoryzowanych działań kredytowych i zgłaszanie podejrzanych działań, gdy tylko je zauważysz, może pomóc Ci uniknąć poważnych przykrości z rąk oszustów kredytowych.

Sprawdź jakie inne oszustwa bankowe mogą Cię spotkać.